Interview s Mariusom Ulozasom
Marius Ulozas – riaditeľ Ústavu pre výskum a analýzu politík (Litva)
O projekte – Daj o sebe vedieť! (Make yourself heard).
Cieľom tohto projektu je budovať kapacity miestnych organizácií mládeže v Turecku, Litve, Poľsku, Bulharsku, na Cypre, Slovensku, Slovinsku, Rumunsku na tému advokácie, aby sa účinne začala ovplyvňovať miestnu a národnú politiku.
Výsledky, ktoré sa chcú dosiahnuť:
Zapojený som do práce s mládežou takmer desať rokov, a posledných niekoľko rokov som sa sústredil na rozvoj politiky mládeže v Európe a na budovanie kapacít mimovládnych mladistvých organizácii, aby sa stali vokálnými zástupcami mládežníckych potrieb.
Seminár bol financovaný Litovskou národnou agentúrou komisie Európskej Mládeže v akcii, ktorá podporuje mladistvú mobilitu a neformálne vzdelávanie. Viac informácii o programe sú poskytnuté na: http://ec.europa.eu/youth/youth-in-action-programme/overview_en.htm
Tomuto projektu sa alokalizovalo 9 partnerov z rôznych európskych krajín: Litvy, Turecka, Lotyšska, Bulharska, z Kypru, Slovenska, Slovínska, Rumunska a Poľska. Niektoré organizácie sú národné rady mládeže – zástupcovia mládeže na národnej úrovni v Bulharsku, Slovinsku a Rumúnsku. Ostatné organizácie pracujú v rôznych oblastiach súvisiacich s mládežou a mali záujem na vybudovanie kapacít aby sa uplatnilo zastupiteľstvo efektívne.
Je veľmi ťažké odpovedať na túto otázku. Zúčastnil som sa na niekoľkých seminároch v roku 2003 a dostal som inšpiráciu sa učiť, zvýšovať povedomie verejnosti o problematiky mládeže.
To ma viedlo k aktivite v rámci Medzinárodnej organizácie mládeže „Mládež pre výmenu a porozumenie“, neskôr – Európske fórum mládeže a litovskej Národnej rady mládeže. Teraz pracujem ako tréner, zúčastňujem sa na viac ako 70 vzdelávacích aktivít každý rok.
Pri práci s mládežou som navštívil viac ako 40 krajín v Európe i štáty mimo Európy. Bol som účastníkom na mnohých konferenciach v Číne a Etiopii. To mi pomohlo, aby som sa zoznámil s mnohými zaujímavými a inšpirativnými ľuďmi, nadobudnúť povedomie citlivosti a globálnych problémov. Medzinárodná spolupráca je skvelý spôsob, ako sa dozvedieť o problematík sveta, spoznať lepšie seba a ostatných.
Začal som svoju medzinárodnú mládežnícku prácu, predovšetkým v oblasti kultúrnej výmeny a riešení konfliktov, ale primárne sa zameriavam na rozvoj mládežníckej politiky, výskumu a budovanie kapacít mimovládnych mládežníckych organizácii. Hlavným cieľom je posilňovanie dialógu medzi rôznými hierarchickými stupňami.
Dare to dream big, make the most of your time, take up the challenges coming your way, and enjoy it!